Najpopularniejsze niemieckie marki
Potężne koncerny wyznaczające siłę niemieckiej gospodarki to chluba państwa. Dominuje branża motoryzacyjna, przemysłowa i chemiczna. Oto niektóre największe, znane przedsiębiorstwa, które powinny kojarzyć się tylko i wyłącznie z Niemcami:
MERCEDES
Karl Benz, Gotliieb Daimler, Maybach Wilhelm - trzech niemieckich inżynierów łączy swe siły z konsulem austriackim i zarazem sponsorem przedsięwzięcia, Emilem Jellinkiem, by stworzyć auto o nazwie Mercedes (imię córki sponsora). Tak powstaje pojazd najdroższej marki świata. W ciągu stu lat wyprodukowano ponad 19 mln najróżnorodniejszych aut marki Mercedes. Obecnie jeździ ok. 10 mln aut oznaczonych trójramienną gwiazdą. Sto lat temu zakłady Daimlera produkowały ok. 100 pojazdów rocznie. Dziś rocznie produkuje się 1 mln mercedesów. Mercedes to trwałość, piękno i prestiż.
BMW
Wszystko zaczęło się w 1928 roku, kiedy firma BMW specjalizująca się w produkcji silników lotniczych oraz motocykli przejęła znajdującą się w poważnych kłopotach finansowych założoną w 1896 r. firmę z tradycjami samochodowymi - Wartburg. Samochody BMW posiadają ducha prawdziwie sportowego auta. Najbardziej popularne są w Niemczech i USA, w Polsce coraz rzadziej spotykane ze względu na wysoką cenę i popyt wśród złodziei. BMW należy do niemieckiej rodziny Quandt, jednej z najbogatszych na świecie.
VOLKSWAGEN
Volkswagen, VW, marka samochodów osobowych i dostawczych produkowanych od 1938 r. przez niemiecki koncern Volkswagenwerk Aktien-Gesellschaft (VAG) z siedzibą w Wolfsburgu. Termin "volkswagen" (dosł.: "samochód ludowy") zawarty był w nazwie przedsiębiorstwa "Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens" powołanego w maju 1937 r. przez A. Hitlera. Zaprojektowany przez F. Porsche pojazd odniósł niespotykany sukces rynkowy - popularne "chrabąszcze" są w produkcji już 58 lat (od 1980 r. tylko w Meksyku i Brazylii) i sprzedano ich ponad 21 mln, co jest światowym rekordem. Warto dodać, iż do koncernu Volkswagena należy również SEAT i SKODA.
AUDI
Audi, założona przez A. Horcha w 1910 r. w Zwickau fabryka samochodów, w latach sześćdziesiątych wcielona do koncernu Volkswagen AG.
OPEL
W 1862 r. niemiecki przemysłowiec Adam Opel założył w Rüsselsheim koło Frankfurtu fabrykę maszyn do szycia, produkującą od 1866 r. również rowery. Po śmierci założyciela synowie Fritz, Heinrich i Wilhelm rozpoczęli licencyjną produkcję dla F. Lutzmanna - dostawcy samochodów na dwór Wielkiego Księcia, zastąpioną od 1905 r. przez licencyjne Opel-Darracq (kontrakt z francuzem Alexandre Darracq), a od 1919 r. przez konstrukcje własne. Od 1930 r. zakłady stają się europejską filią koncernu General Motors Corporation z obecną produkcją ponad 1,2 mln samochodów rocznie (łącznie z fabrykami w Hiszpanii, Austrii i na Węgrzech), do czego jeszcze doliczyć można blisko 500 tys. Opli produkowanych pod marką Vauxhal w Belgii i Wielkiej Brytanii.
PORSCHE
Producent szybkich, sportowych aut. Twórcą legendarnego coupe Porsche 911 był Ferry Porsche, syn sławnego konstruktora Ferdinand'a Porsche. Jakość wykonania samochodów i ich trwałość jest tak duża, że do dziś po drogach świata jeździ dwie trzecie wyprodukowanych dotychczas Porsche!
MAN
Producent pojazdów użytkowych od 6 do 50 ton. Pierwszą ciężarówkę ze znakiem MAN wyprodukowano w 1915 r. W 1923 r. firma MAN opracowała jako pierwsza na świecie silnik diesla z bezpośrednim wtryskiem. Od tej pory pozostaje światowym liderem w produkcji i rozwoju technicznym silników wysokoprężnych. Firma zajmuje się również produkcją innych mniej znanych urządzeń przemysłowych i elektronicznych.
HEIDELBERG
To nie tylko nazwa pięknego miasta, ale również marka firmy ze 153-letnią tradycją. Heidelberg jest dostawcą kompleksowych rozwiązań w dziedzinie poligrafii i najbardziej znanym producentem maszyn drukujących.
HOECHST
W 1863 r. powstało przedsiębiorstwo, którego ciężka, solidna i systematyczna praca wyniosła do rangi jednego z najważniejszych producentów chemicznych. W 1998 r. koncerny Rhône-Poulenc Francja i Hoechst Niemcy ogłosiły zamiar stworzenia Aventis - nowego lidera w dziedzinie tzw. nauk życia, którego głównymi specjalizacjami są farmacja, rolnictwo, weterynaria.
BOSCH
Firma założona w 1886 r. przez Roberta Boscha. Zatrudnia dziś ponad 218 tysięcy osób na całym świecie. Bosch to głównie wyposażenie elektryczne i elektroniczne do pojazdów mechanicznych, elektronarzędzia, urządzenia gospodarstwa domowego, technika grzewcza, a także technika automatyzacji oraz maszyny opakowaniowe. Do koncernu należy również BLAUPUNKT i JUNKERS. W roku 1964 Robert Bosch założył w Niemczech fundację przemysłową, drugą pod względem posiadanego majątku.
SIEMENS
W Polsce kojarzony głównie z telefonami komórkowymi. Warto zauważyć jednak, że Siemens to również produkty z zakresu energetyki, automatyki, teleinformatyki, medycyny, podzespołów elektronicznych, oświetlenia, transportu, gospodarstwa domowego. Koncern Siemens z siedzibą główną w Berlinie i Monachium zatrudnia 426 tysięcy osób na całym świecie. Założycielem firmy był Ernst Werner Siemens ur. 1816 r., zm. w 1892 r.
BASF
założona w Ludwigshafen w 1865 r. przez Friedricha Engelhorna "Badische Anilin und Soda-Fabrik" rozpoczyna produkcję czerwonego barwnika (aniliny) z odpadów powstających po spalaniu węgla kamiennego. Dziś nie ma prawie takiej dziedziny życia, w której produkty BASF nie miałyby zastosowania. Przez cały czas firma dokłada starań, aby oferować jak najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące całego szeregu produktów i usług, począwszy od przemysłu spożywczego, aż po produkcję samolotów. Firma BASF to wielokrotny lider innowacyjności w przemyśle chemicznym na świecie.
GRUNDIG
Znany handlowiec sprzętu radiowego Max Grundig podejmuje samodzielną próbę wyprodukowania transformatora, czego efekty widzimy w dzisiejszych czasach: telewizory, magnetowidy, sprzęt audio, HiFi, DVD, aparaty cyfrowe firmowane marką Grundig. Od 1990 r. firma należy do koncernu Philips.
MIELE
Firma Miele jest niemieckim producentem wysokiej klasy sprzętu gospodarstwa domowego, sprzętu profesjonalnego i kuchni do zabudowy. Firma Miele powstała w 1899 r. i od tego czasu pozostaje własnością rodziny. Jej założycielami byli Carl Miele i Reihard Zinkann. Obecnie przedsiębiorstwem kieruje trzecie pokolenie tej rodziny. Od początku istnienia firmy jej motto brzmi: "Zawsze lepiej, zawsze lepsi".
AEG
AEG powstało w 1967 r. w wyniku połączenia firm tworzących AEG (Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft, zał. 1883 przez E. Rathenaua, od 1887 pod nazwą AEG - wytwórca osprzętu energetycznego, lokomotyw, sprzętu RTV i AGD, a od 1912 do końca I wojny światowej również wojskowych samolotów rozpoznawczych, szturmowych i bombowych). Produkuje artykuły elektrotechniczne i elektroniczne, sprzęt biurowy nowszej generacji, elementy budowlane.
HENKEL
Henkel jest firmą międzynarodową obecną w 70 krajach i zatrudniającą ponad 46 tysięcy osób. W 1876 r. 28-letni Fritz Henkel założył firmę wytwarzającą środki piorące. Po 30 latach wprowadził na rynek PERSIL - pierwszy na świecie aktywny środek piorący, a zarazem pierwszy "markowy" detergent. Dzisiaj HENKEL to producent kosmetyków (Fa, Palette, Poly, Schauma, Gliss Kur, Taft), detergentów (Persil, Rex, Perwoll, Bref, Pur, Silan Sensations), klejów (Pritt, Ceresit, Pattex, Metylan).
ARAL
Koncern Aral wwodzi się z niemieckiego Stowarzyszenia Dystrybutorów Benzenu, które 28.11.1898 r. założyło w Bochum 13 przedsiębiorstw górniczych. W 1938 r. Aral opracował pierwszy na świecie olej syntetyczny. Jednak najgłośniej o firmie mówiło się przy okazji wynalezienia w 1990 r. oleju Aral SuperTronic 5W-40 - całkowicie syntetycznego. Firma znana głównie dzięki sieci stacji benzynowych ARAL z charakterystycznym błękitnym neonem. Od niedawna właścicielem sieci stacji został brytyjski koncern BP.
THYSSEN
Thyssen August ur. w 1842 r. niemiecki przemysłowiec, założyciel koncernu Thyssen grupującego zakłady wydobywcze (kopalnie węgla i rud), przetwórcze (huty żelaza i stali) oraz wytwórcze (fabryki maszyn) przemysłu ciężkiego. Dzisiejszą pozycję na rynku wyznacza stal, przemysł, budowa łączy telefonicznych.
BAYER
Spółka akcyjna z siedzibą w Leverkusen powstała w 1863 r. W licznych zakładach przemysłu chemicznego produkuje się tworzywa sztuczne, chemikalia, środki ochrony roślin, farby i barwniki, a także farmaceutyki i leki.
ALDI
Sieć sklepów dyskontowych ALDI uczyniła z braci Karl & Theo Albrecht najbogatszymi Niemcami na globie. Magazyn "Forbes" umieścił ich na 3 miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Ich majątek szacowany jest na 25 mld $, liczba sklepów dyskontowych ALDI wynosi ponad 4000.
HARIBO
Hans Riegel wraz ze swoją żoną Gertrud stworzyli firmę rodzinną znaną dziś z produkcji gumowych żelków. Nazwa HARIBO przyjęła się tak bardzo, że niemal funkcjonuje jako nazwa własna żelków.
Piotr Olejniczak
|